חג האוטיסטים הבינלאומי 2009

חג האוטיסטים הבינלאומי מתקיים כל שנה ב-18 ביוני. יום זה, שיזמו "אספים לחופש", קבוצה של פעילים אוטיסטים בבריטניה, מיועד לציין את הצדדים החיוביים שבחיים על הקשת האוטיסטית. לראשונה צוין יום זה ב-2005, ומאז הוא נחוג בקרב הקהילות האוטיסטיות ברחבי העולם. ריאיון עם יוזמי החג הופיע בכתבה על חג האוטיסטים ב"ניו סיינטיסט". תרגום לעברית של הכתבה נמצא בבלוג "תרבות אוטיסטית בישראל" של דובר אס"י, חן גרשוני

אין דרך מסוימת לקיים את החג; הכוונה היא שכל אחד יעשה מה שגורם לו הנאה ושיש לו משמעות עבורו כאיש הספקטרום. לכן אס"י בוחר בפעילויות בעלות מאפיינים "ידידותיים לאוטיזם" – אשר מתאימים לצרכים ולסגנון ההתנהלות של אנשי הספקטרום. השנה, נציין את החג באירוע שנערוך ב-18 ביוני בגני יהושע בתל-אביב.

האירוע יישא אופי של פיקניק פתוח. במילה "פתוח" הכוונה היא שכל אחד ישתתף במידה שמתאימה לו, ויימצא עם הקבוצה במרחק ובזמן שמתאים לו. הפיקניק מאפשר מסגרת לא פורמלית של תקשורת, עם אפשרות להצטרף לפעילות המרכזית או להישאר ליד הסנדוויץ' וליהנות מרחוק, או לעשות משהו אחר בלי להפריע לסביבה. מאחר שיש בפארק מגוון אפשרויות לבילוי, מי שרוצה להתרחק מן הקבוצה בחלק מן הזמן ולחזור כשמתאים לו, ימצא מה לעשות גם בלי הפעילויות המאורגנות.

הפעילויות עצמן מיועדות לתת מידה מסוימת של מבניות (הנחוצה לרבים מאיתנו), ומצד שני להיות לא מחייבות ולא מלחיצות.
שתי פעילויות מתוכננות, קשורות לראיה חיובית של אוטיזם:

בפעילות אחת, המשתתפים מוזמנים לכתוב / לצייר / לצלם / להביע בדרך כלשהי את תחושתם בנושא "כיצד האוטיזם תורם לחיי" או "למה אני גאה להיות אוטיסט" או כותרת אחרת המבטאת יחס חיובי לאוטיזם, ולהביא את יצירותיהם לאירוע כדי הציג את היצירות על פלקטים גדולים במעין תערוכה, או לעשות מופע שכל אחד מציג את היצירה שלו, או לחלק פליירים או חוברות שמציגות את היצירות השונות.

פעילות שנייה קשורה לנושאי עניין אישיים: משתתפים שיש להם נושא-עניין מיוחד, מוזמנים להביא חפצים הקשורים לנושא, ולהכין מהם תצוגה קטנה. פעילות מסוג זה מתקיימת כבר כמה שנים בערב הראשון של אוטריט, כנס של הקהילה האוטיסטית העולמית, המתקיים בארה"ב. באמצעות תצוגת תחומי עניין, משתתפי הכנס יכולים להכיר זה את זה בדרך המתאימה לסגנון החברתי שלהם (בשונה ממשחקי-חברה, שהם האמצעי המקובל על נוירוטיפיקלים לקירוב בין משתתפי אירוע שלא מכירים זה את זה).

באירוע שלנו תהיינה שתי פעילויות המשלבות את שני הנושאים הנ"ל. בשלב הראשון, תתקיים תצוגה של מי שהביא יצירות על תרומת האוטיזם לחייהם, או חפצים הקשורים לתחומי העניין שלהם, ושאר המשתתפים יעברו בין התצוגות וישוחחו עם מי שהתצוגה שלו תעניין אותם. הפעילות לא תהיה קבוצתית, אלא תדמה יותר ליריד. פעילות זו תוכל להימשך כל הזמן במקביל לפעילויות אחרות. המציגים יוכלו להמשיך בכך כמה שירצו, או להפסיק ולהצטרף לפעילויות אחרות. האזור שיוקצה לתצוגות יסומן בשלט, וההקצאה של האזור לתצוגה תישאר כל זמן האירוע.
בזמן ה"יריד" יימצאו במקום גם חומרים ליצירה, כך שמי שלא הכין משהו מראש וירצה ליצור במקום, יוכל לעשות זאת בשלב זה.

בחלק השני, מי שירצו גם להציג לפני המשתתפים האחרים קטע משחק או מוסיקה או תיאור מילולי של העניין (היצירה או תחום העניין או הפן החיובי של אוטיזם) יעשו זאת, כל אחד בתורו, לפני הקהל (כל מי שירצה לצפות בכך). חלק זה יישא אופי "קבוצתי".

בנוסף לפעילויות אלה, מתוכננים גם משחקים:

משחקי לוח – מי שאוהבים משחקי לוח, קלפים וכו', מוזמנים להביא איתם ולהציע למשתתפים האחרים.

הפרחת בועות סבון – אנחנו נביא כמה אביזרים, וכל אחד מוזמן להביא את כליו.

משחקי בלונים – אנחנו נביא בלונים, אבל כל אחד מוזמן כמובן להביא את הבלונים החביבים עליו. המשחק יוכל להיות בקבוצה או ביחידות – לפי העדפה של כל משתתף.

כמובן, לא כל הפעילויות צריכות להיות "כיף" בסגנון ילדותי. מי שאוהבים להתפלסף, מוזמנים לעשות כן עם משתתפים אחרים שמעוניינים בכך, אבל תוכנית האירוע לא כוללת דיונים עם נושאים מוגדרים מראש.

סדר-זמנים לאירוע:

16:30 נפגשים ליד הכניסה הראשית לגני יהושע (קיר ועליו הכיתוב "גני יהושע") והולכים למקום ההתכנסות. מי שלא יוכלו להגיע בשעת ההתכנסות, ימצאו את דרכם למקום האירוע בעזרת המפה שבתחתית פוסט זה.

16:30-17:30 – תצוגה של תחומי עניין ושל מוצגים אחרים שמדגימים פנים חיוביות של אוטיזם. זה גם הזמן להתחיל משחקי שולחן וקלפים, למי שמעוניין – מה שיהיה זמין לאורך כל האירוע.

17:30-18:30 – משחקים ביחד ולחוד למי שרוצה: הפרחת (והפרכת…) בועות סבון, משחקים בבלונים.

18:30-19:30 – א"סים מציגים ומספרים: כל אחד בתורו מראה את תחומי העניין שלו או את הפן החיובי של אוטיזם אצלו, מספר על זה מה שהוא בוחר לספר או מציג מיצג, מוסיקה וכו'.

19:30 ואילך – לפי עניין המשתתפים.

אוכל ושתיה:

כל אחד מוזמן להביא מה שירצה לאכול. מי שמעדיף לקנות במקום, יוכל להצטרף להזמנה של פיצה משפחתית. שתיה – כל אחד אחראי לעצמו. (יש גם ברזיות בסביבה).

משתתפים:

כל מי שתומך בקהילה האוטיסטית ורואה באוטיזם צורה לגיטימית של קיום, מוזמן לבוא, להביע את תמיכתו ולחגוג איתנו.

מפת התמצאות:
(ניתן ללחוץ על התמונה לקבלתה בחלון נפרד)

מפה לחג האוטיסטים הבינלאומי 2009

לכתוב תגובה